top of page
Szukaj

ADHD czy BORDERLINE – wspólne objawy, różna przyczyna

Zespół nadruchliwości psychoruchowej (ADHD) i zaburzenie osobowości typu BORDERLINE (osobowość z pogranicza; osobowość chwiejna emocjonalnie) charakteryzują się podobieństwem w zakresie objawów, co powoduje, że różnicowanie pomiędzy nimi bywa niekiedy dużym wyzwaniem diagnostycznym. Szacuje się, że u 18-34% dorosłych z ADHD współwystępuje zaburzenie osobowości typu BORDERLINE, co jeszcze bardziej utrudnia właściwą diagnozę, gdyż silne objawy BORDERLINE mogą „maskować” bardziej subtelne objawy ADHD. Istotne jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy ADHD czy BORDERLINE, która w przypadku wątpliwości powinna obejmować nie tylko test DIVA 5, ale również badanie osobowości np. testem MMPI.


co łączy adhd i borderline


Podobieństwa ADHD i BORDERLINE


Osoby z ADHD i BORDERLINE cechuje m.in. impulsywność, poszukiwanie nowych, silnych bodźców, trudności w relacjach interpersonalnych a także drażliwość i labilność emocjonalna. Osoby z ADHD, jak i osoby z BORDERLINE mają zaniżone poczucie własnej wartości i są wrażliwe na odrzucenie, mają skłonność do ryzykownych zachowań oraz uzależnień i kompulsywnego objadanie się, jednak natura powyższych objawów jest u osób z ADHD i BORDERLINE zupełnie inna.



Różnice ADHD i BORDERLINE


Jednym z najważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę w różnicowaniu ADHD i BORDERLINE jest moment pojawienia się objawów, gdyż ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym i jego objawy można zauważyć już w dzieciństwie.

Drugim czynnikiem jest impulsywność - u osób z ADHD to zwykle impulsywność motoryczna, charakteryzująca się spontanicznymi reakcjami fizycznymi, przerywaniem innym itp., a u osób z BORDERLINE impulsywność jest związana ze stresem i rozregulowaniem emocjonalnym ( mogą w jej wyniku się samookaleczać lub doświadczać silnych wybuchów emocjonalnych)

Choć brak stabilności emocjonalnej charakteryzuje obie jednostki, osoby z ADHD lepiej kontrolują swoje emocje. Osoby z BORDERLINE są bardziej skłonne do agresji, wrogości i wyrażania gniewu.



Comments


bottom of page