top of page
Szukaj

Jak stłumiona złość działa na nasze ciało - praca z ciałem jako sposób na zaburzenia psychosomatyczne

Zaktualizowano: 19 sty


Zachowania autodestrukcyjne jako przejaw kumulowanej złości
Zachowania autodestrukcyjne

Cytat pochodzi z książki Alexandra Lowena pt. "Miłość, seks i serce". Jest to jedna z serii publikacji, w których autor zajmował się objawami z ciała. Uznawał, że praca z ciałem to istotna metoda wpłynięcia na zaburzenia psychosomatyczne.


„Jednym z najtrudniejszych do zrozumienia zjawisk jest zachowanie autodestrukcyjne. Jest ono dość rzadkie u zwierząt, natomiast często spotykane u ludzi. Ludzie, którzy piją, biorą narkotyki, palą lub przejadają się – zdają sobie sprawę, że ich zachowanie jest szkodliwe. U takich ludzi działa, chociaż na poziomie nieświadomym, stłumiona złość (…)

Dla niektórych osób atak serca jest jedynym sposobem uniknięcia stresów i wysiłków trudnego życia. Zdarza się, że dopiero później wprowadzają w swoim życiu zmiany, które mogłyby zapobiec atakowi. Czyżby tak wielka była w nich potrzeba cierpienia, wypływająca z głębokiego poczucia winy i dopiero wtedy, gdy zapłacą tę wysoką cenę, są w stanie zatroszczyć się o siebie? (…)


Choroba często zapewnia pacjentowi wtórne gratyfikacje lub korzyści. Chora osoba otaczana jest taką opieką i troską, jakiej nigdy dotąd nie doświadczała. (…)

Ale dlaczego złość została stłumiona? Innymi słowy, jakie jest podłoże zachowania autodestrukcyjnego? Jeśli odpowiemy, że to strach, musimy zapytać: przed czym lub przed kim? Człowiek, który tłumi złość, nie jest świadomy tego, że czyni tak ze strachu. W większości wypadków stłumieniu ulega również strach, i człowiek nie pamięta wyraźnie wczesnych sytuacji, w których odczuwał jednocześnie złość i strach, że zostanie ukarany za swoją złość.’


"Miłość, seks i serce" Alexander LowenW jaki sposób rozpocząć pracę z ciałem?


W naszym Centrum osobom przejawiającym jakiekolwiek zaburzenia (objawy)psychosomatyczne proponowana jest praca z ciałem, a dokładniej psychoterapia integracyjna w której skład wchodzi praca z ciałem lub grupę terapeutyczno - rozwojową.

Psychoterapię DMT (zorientowaną na pracę z ciałem) prowadzą psychoterapeutki, które ukończyły 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne: Ewelina Fura-Serdeczna i Emilia Gündüz.

Comments


bottom of page