PSYCHOLOG DLA NASTOLATKA
PSYCHOLOG DLA NASTOLATKA – na czym polegają spotkania
Konsultacja z psychologiem dla nastolatka ma formę rozmowy, podczas której psycholog dowiaduje się, co stanowi problem danej osoby i stara się jak najlepiej dobrać narzędzia aby jej pomóc.
Okres dorastania, to trudny czas zarówno dla samego nastolatka, jak i jego bliskich. Dochodzi do intensywnych zmian fizycznych, emocjonalnych i umysłowych, których naturalną konsekwencją może być zmiana w postrzeganiu rodziców, ich ról i wartości. Większym autorytetem stają się dla młodego człowieka grupy rówieśnicze, co w dorosłych może niekiedy budzić lęk, złość, czy niezrozumienie. Pojawia się potrzeba samodzielności i niezależności.
Psycholog dla nastolatka może okazać się niezastąpioną formą szeroko rozumianej pomocy - od udzielania wsparcia, psychoedukowania, wzmacniania kompetencji emocjonalno-społecznych a także w rozwiązywaniu kryzysów rozwojowych. Wspiera również w budowaniu zdrowego i adekwatnego poczucia własnej wartości.
Bywa „mediatorem” pomiędzy nastolatkiem a osobami dorosłymi, zarówno w szkole jaki w domu, ale także pomiędzy rówieśnikami.
PSYCHOLOG DLA NASTOLATKA – dla kogo
Do psychologa dla nastolatka warto się zgłosić, gdy nastolatek:
- czuje potrzebę wsparcia i zrozumienia, a nie dostaje ich ze strony najbliższych
- jest nieśmiały i ma problemy z nawiązywaniem relacji rówieśniczych
- brakuje mu motywacji do zabawy/nauki, prokrastynuje
- jest agresywne i nie stosuje się do przyjętych zasad społecznych, często wchodzi w konflikty
- ma trudności w kontaktach z opiekunami, rodzicami lub innymi członkami rodziny
- odczuwa nieadekwatnie silne, negatywne emocje (lęk, smutek, złość, wstyd, poczucie winy)
- ma objawy psychosomatyczne
- ma zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lękowe, depresyjne lub zaburzenia odżywiania
- ma za sobą traumatyczne wydarzenie lub stratę kogoś bliskiego
- ma podejrzenie ADHD lub spektrum autyzmu
PSYCHOLOG DLA NASTOLATKA – zasady spotkań
Pierwsze spotkanie z psychologiem dla nastolatka odbywa się wyłącznie z rodzicami (może być w formie online), kiedy to psycholog zbiera wywiad na temat ogólnej sytuacji życiowej nastolatka, a także trudności, które skłoniły go do sięgnięcia po pomoc. Gdy nastolatek ma min. 16 lat musi sam wyrazić zgodę na terapię - nie wystarczy zgoda samych rodziców.
Psycholog przedstawia rodzicom zarys spotkań z nastolatkiem, ale nie informuje ich o szczegółach spotkania, o tym co wnosi nastolatek, co służy budowaniu zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Ma natomiast obowiązek poinformować rodziców, gdyby dziecku zagrażało narażenie zdrowia bądź życia.
W razie potrzeby rodzic jest włączany w proces terapii, zwłaszcza jeżeli trudności nastolatka dotyczą właśnie tej relacji. Dla efektywności spotkań zalecane są regularne sesje raz w tygodniu.