
Osoby LGBTQ+ są grupą szczególnie narażoną na doświadczanie trudności na tle zdrowia psychicznego. Według raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020." prawie połowa (44%) osób queerowych doświadcza poważnych objawów depresji. Jednocześnie ponad połowa (55%) deklaruje, że zdarza im się mieć myśli samobójcze.
W polskim społeczeństwie dalej popularne pozostaje przekonanie o możliwości wyleczenia z odmiennej orientacji seksualnej i/lub tożsamości płciowej. Respondenci z wyżej wspomnianego raportu wskazywali, że nacisków by zmienić swoją seksualność lub tożsamość płciową doświadczali także ze strony psychologów, psychiatrów i terapeutów. Może to powodować niechęć do zgłaszania się do specjalisty w przypadku pojawienia się trudności na tle zdrowia psychicznego.
W Centrum Perspektywa zależy nam na tym by każdx otrzymywałx wsparcie z poszanowaniem tożsamości i potrzeb, dlatego specjaliści z którymi współpracujemy mają szeroką wiedzę dotyczącą specyfiki pracy z osobami queerowymi.
Trudności z jakimi możecie się zgłosić:
- wątpliwości odnośnie tożsamości płciowej i orientacji seksualnej
- poszukiwanie i próby nazwania swojej tożsamości
- doświadczanie stresu mniejszościowego
- trudności w relacjach, także niemonogamicznych
- problemy z akceptacją tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, zinternalizowana queerfobia, homofobia, transfobia."