Doświadczanie skrajnie silnych emocji może być wyczerpujące i obezwładniające. Jednym z takich stanów jest atak paniki, czyli lęk o skrajnie wysokim natężeniu, podczas którego trudno myśleć racjonalnie.
Atak paniki – co to jest
Atak paniki może występować epizodycznie lub też może regularnie się powtarzać (wówczas mówimy o nerwicy lękowej, zaburzeniach lękowych lub lękowo-depresyjnych). Jeden epizod może trwać około 2-10 minut, po czym lęk samoistnie obniża się i ustępuje, ale może też trwać dłużej lub jeden napad lęku występuje po drugim i wtedy trudno je odróżnić.
Atak paniki – przyczyny
Pojawienie ataku paniki może dawać wrażenie, że lęk wziął się znikąd. Pacjenci często zgłaszają, że siedzieli w fotelu, byli na zakupach, czy w innym wydawałoby się mało stresującym miejscu, a mimo to silny lęk się pojawił. Choć przyczyny lęku tkwią zwykle głębiej, to warto wiedzieć, że atak lęku poprzedza jakaś myśl, której często nawet nie jesteśmy świadomi. Może to być drobna myśl nie związana zupełnie z aktualną sytuacją, ale której przywołanie, wywołuje w naszym organizmie automatyczną reakcję – lęk. Choć zabrzmi to absurdalnie, lęk pomaga nam w życiu i tak samo chce pomóc w sytuacji gdy doświadczamy ataku paniki. Załóżmy, że do głowy przychodzi nam myśl, która wywołałaby uczucie którego nie chcemy czuć jak np. gniew, zawiść, rozpacz itp. Nasz organizm broni się przed tymi zagrażającymi uczuciami, dając nam na ratunek lęk – zajmując się jego ujarzmieniem, nie zajmujemy się uczuciami, jakie pod nim się kryją, a które mogłyby potencjalnie prowadzić do poczucia opuszczenia czy odrzucenia, lęku przed odwetem, czy własnym silnym gniewem.
Objawy ataku paniki
Objawy ataku paniki u poszczególnych osób mogą się różnić. Najczęstsze z nich to:
wzrost ciśnienia krwi,
palpitacje serca,
przyspieszone tętno
ból i ucisk w klatce piersiowej,
duszności
uczucie braku tchu,
uczucie dławienia,
przyśpieszony oddech,
suchość w jamie ustnej,
pocenie się,
drżenie ciała,
uderzenia gorąca,
zawroty głowy,
zasłabnięcia,
mdłości,
drętwienie lub mrowienie dłoni, stóp, twarzy,
strach przed utratą kontroli,
strach przed śmiercią,
strach przed utratą zmysłów
uczucie nierealności,
uczucie depersonalizacji, czyli oderwania od siebie
Atak paniki - jak go opanować
Atak paniki jest trudnym doświadczeniem, dlatego dobrze wiedzieć jak go złagodzić. Pomoże:
głębokie oddychanie
oddychanie w torebkę papierową
skupienie się na swoim oddechu – wyrównywanie go, liczenie każdego wdechu i wydechu
dopływ świeżego powietrza
Intensywne bodźce sensoryczne – picie zimnej wody, mycie twarzy zimną wodą, dotykanie kostek lodu, zimny prysznic
oddziaływanie na ciało, uciskanie, wysiłek fizyczny
rozmowa z bliską osobą, sąsiadką itp
liczenie czegokolwiek
głośna muzyka, śpiewanie
zjedzenie czegoś bardzo kwaśnego
Istotne w łagodzeniu lęku jest zaangażowanie innych zmysłów, dlatego zjedzenie czegoś charakterystycznego, czy polanie się zimną wodą powinno aktywować nerw błędny i obniżyć lęk.
Dlaczego to właśnie zimna woda jest najbardziej pomocna?
Okazuje się, że wszystkie ssaki, w tym również ludzie, posiadają prymitywny odruch chroniący przed utonięciem, zwany "odruchem nurka". Jest on fizjologiczną reakcją organizmu na nagłe zanurzenie w zimnej wodzie i wstrzymanie oddechu. Organizm otrzymuje wówczas sygnał, że grozi mu niebezpieczeństwo, dlatego uruchamia reakcje obronne, dążąc do przetrwania. Ciało chroni przede wszystkim mózg przed niedotlenieniem, dlatego metabolizm zwalnia, tętno serca również, przez co organizm mimiwolnie się uspokaja. Zanurzenie twarzy w lodowatej wodzie podczas ataku paniki na pewno przyniesie ulgę.
Zaburzenia lękowe to objaw głębszych konfliktów wewnętrznych i problemów emocjonalnych, dlatego warto sięgnąć po pomoc u specjalisty.
Komentarze