Kontakt z drugą osobą za pośrednictwem komputera nie jest tym samym, co fizyczne spotkanie twarzą w twarz, jednak niektóre badania naukowe pokazują, że terapia online podobnie jak ta konwencjonalna przyczynia się do obniżenia lęku i stresu u osób, które z niej korzystają – może zatem być skuteczna.
Nie każdy ma dostęp do tradycyjnej psychoterapii, więc kiedy stoimy przed wyborem – nie korzystać z niej w ogóle albo korzystać online, to wybór wydaje się oczywisty. Żeby jednak terapia była efektywna i przyniosła korzyści Pacjentowi, muszą być spełnione pewne warunki.
Przede wszystkim sesje nie mogą odbywać się byle gdzie. Musi być zapewniony komfort, intymność, dyskrecja i poczucie, że ten czas jest tylko dla mnie, że nikt z domowników mi nie przeszkodzi. Terapia online, podobnie jak konwencjonalna odbywa się o określonej godzinie i obowiązują ją te same zasady odnośnie odwoływania spotkań, co tych w gabinecie.
Psychoterapia przez internet (online) - dla kogo
Psychoterapia przez internet głównie może być pomocna dwóm grupom ludzi.
Pierwsza z nich, to osoby mieszkające za granicą, którym kontakt z terapeutą w obcym języku nie daje wystarczającej swobody, a psychoterapia po polsku często nie jest dostępna. Ponadto terapeuta z Polski lepiej rozumie kontekst kulturowy, sposób wychowania, czy myślenia polskich rodzin, a jak wiadomo jest to kluczowe w zrozumieniu przyczyn złego funkcjonowania Pacjenta. Łatwiej też rozmawiać o emocjach i przeżyciach, gdy można o nich mówić w swoim języku.
Druga grupa, to osoby, które mają ograniczony dostęp do specjalistów, muszą długo czekać na wolny termin albo mają wątpliwości co do dyskrecji i bycia w jakimś sensie anonimowym. W małych miejscowościach ludzie znają się choćby „z widzenia”, wobec czego obawa, że będzie się ocenionym przez sąsiadów może być silna. Psychoterapia online może być więc dobrym sposobem na pokonanie tych trudności i zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa, niezbędnego w skutecznej psychoterapii.
Psychoterapia przez internet (online) - wady
specyfika problemów - nie każdy Pacjent może być prowadzony online i terapeuta oferujący taką pomoc powinien wiedzieć, kiedy może ona przynieść więcej szkody niż pożytku i już na etapie konsultacji właściwie ocenić możliwość takiej formy pomocy
negatywne okoliczności towarzyszące rozmowie - np. obecność innych osób (współlokatorzy, dzieci, partner), brak dbałości o profesjonalizm rozmowy (hałas w domu, zajmowanie się innymi sprawami jednocześnie)
brak kontaktu wzrokowego
problemy z łączem internetowym – ciągłe zrywanie połączenia może być frustrujące i może utrudniać przeżywanie tego, co dzieje się na sesji
Psychoterapia przez przez internet (online) - zalety
kontakt z psychoterapeutą w rodzimym języku
dostępność bez względu na miejsce zamieszkania
elastyczność - niektórzy Pacjenci wiele podróżują, czego wymaga od nich specyfika pracy i terapia online to jedyna forma wsparcia pozwalająca na kontakt z jednym terapeutą (w przeciwnym razie Pacjent musiałby za każdym razem zmieniać terapeutę, co zwykle niekorzystnie wpływa na cały proces leczenia)
różnorodność wyboru - popularność komunikatorów umożliwiła dostęp do wielu specjalistów, dlatego każdy może wybrać nurt terapeutyczny, który najbardziej mu odpowiada t.j. psychoanalityczny, psychodynamiczny, systemowy, humanistyczny czy poznawczo-behawioralny
możliwość otrzymania ogólnej porady psychologicznej, gdy dostęp do innych specjalistów jest niemożliwy lub ograniczony
Psychoterapia przez internet może byś skuteczną formą pomocy, jeżeli zarówno terapeuta jak i Pacjent zadbają o jej komfort. Ważne jest natomiast, aby sprawdzić z kim mamy do czynienia po tej drugiej stronie (i to bez względu na to, czy terapia prowadzona jest online czy twarzą w twarz), tzn jakie kwalifikacje ma dany terapeuta (jaką ukończył uczelnię wyższą i jaki kierunek studiów, jaką szkołę psychoterapii itp.) oraz jakie ma doświadczenie zawodowe.
Kommentare