top of page

 

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

 

 

 

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA – na czym polega

Psychoterapia indywidualna polega na pracy Psychoterapeuty z Pacjentem w bezpiecznych, komfortowych warunkach, bez osób trzecich. Celem psychoterapii indywidualnej jest poprawa samopoczucia Pacjenta oraz pomoc Pacjentowi w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, relacyjnych i behawioralnych, a tym samym zmiana jego życia na lepsze.


Psychoterapia indywidualna jest procesem, który wymaga zaangażowania i czasu, dlatego tak ważne jest wybranie Psychoterapeuty, przy którym Pacjent czuje się komfortowo i bezpiecznie na tyle, żeby mówić o swoich trudnych przeżyciach. W trakcie terapii Pacjent może doświadczać trudnych emocji i myśli, jednak Terapeuta pomaga mu przejść przez ten proces i wspiera go w jego rozwoju i samodzielnym podejmowaniu decyzji. Nie daje natomiast konkretnych rad, nie poucza, nie wskazuje gotowych rozwiązań. 

W wyniku psychoterapii indywidualnej zwiększa się samoświadomość Pacjenta, poprawia się jakości jego relacji z innymi i zwiększa zdolność do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. 
 

Przychodząc na psychoterapię Pacjent nie musi wiedzieć, jak nazwać swoje problemy. Wystarczy, że czuje, że w jego życiu coś przeszkadza, wywołuje zniechęcenie, czy też cierpienie. Psychoterapia indywidualna ma pomóc Pacjentowi w nazwaniu problemów i zmierzeniu się z nimi.

 

 

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA – ile trwa

 

Psychoterapia indywidualna, to zarówno proces krótkoterminowy, jak i długoterminowy. W zależności od celu pracy, ale także od nurtu w jakim pracuje dany Psychoterapeuta, psychoterapia indywidualna może trwać od kilku spotkań do kilku lat. Spotkania odbywają się zazwyczaj 1 raz w tygodniu o stałej porze, zawsze z tym samym Terapeutą, trwają 50 minut. Wybór odpowiedniej formy leczenia proponuje Terapeuta, w oparciu o potrzeby i możliwości Pacjenta, jednak warto podkreślić, że to właśnie terapia długoterminowa daje możliwość dokonania głębszej analizy a także zbudowania dobrej relacji terapeutycznej wpływającej bezpośrednio na zmianę, więc będzie na pewno lepszym wyborem przy zaburzeniach osobowości.

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA – główne nurty

 

Psychoterapia indywidualna może odbywać się stacjonarnie lub online w wielu różnych nurtach. Ważne aby Pacjent wybrał taki sposób pracy Terapeuty, który będzie współgrał z jego potrzebami i celem. Często trudno Pacjentowi samemu o tym zdecydować, dlatego warto poprosić o wskazówkę w danej poradni.

Pacjent ma do dyspozycji:

- nurt psychodynamiczny

- nurt poznawczo-behawioralny

- nurt humanistyczny

- nurt integracyjny

- nurt systemowy

- praca z ciałem

bottom of page