top of page

 

PRACA Z CIAŁEM

 

 

PRACA Z CIAŁEM – na czym polega

Praca z ciałem to forma psychoterapii, która łączy świadome doświadczanie ciała i umysłu. Ważne w niej jest nie tylko odczuwanie fizycznych doznań, ale także zrozumienie swoich emocji, myśli i reakcji w odniesieniu do ciała. Elementy pracy z ciałem mogą być też stosowane przez terapeutów różnych nurtów, jako uzupełnienie ich pracy.

Praca z ciałem ma wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zredukować stres i napięcie, które gromadzi się w ciele w przeciągu całego życia. Ma za zadanie uwolnienie Pacjenta od napięć oraz blokad, co z kolei wpłynie na poprawę funkcjonowania całego organizmu.

Praca z ciałem w psychoterapii to szeroki zakres metod, które integrują aspekty fizyczne, emocjonalne, mentalne i duchowe w celu wspierania zdrowia i samopoczucia Pacjenta, a także mają za zadanie pomóc w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi, emocjonalnymi lub traumami.

Praca z ciałem opiera się na założeniu, że ciało i umysł pozostają ze sobą w stałej, wzajemnej interakcji, a historia człowieka zawarta jest w jego ciele. Przez to osobowość Pacjenta i jego stan emocjonalny wyrażane są poprzez ruch i różnorodne reakcje ciała, które można obserwować i analizować.

W trakcie pracy z ciałem zwiększa się spójności między emocjami danego Pacjenta, jego myślami a tym, w jaki sposób są one wyrażane poprzez ciało i działanie. 


 

PRACA Z CIAŁEM – rodzaje terapii

Wyróżnia się wiele form pracy z ciałem, między innymi:

Terapia Bioenergetyka Lowena

Jedna z najbardziej znanych metod pracy z ciałem została opracowana przez amerykańskiego psychiatrę i psychoanalityka Alexandra Lowena. Tak zwana Bioenergetyka Lowena zakłada, że ciało i umysł są nierozerwalnie ze sobą związane, a wszelkie napięcia, blokady czy zaburzenia w jednym obszarze wpływają na drugi. Terapeuci specjalizujący się w Bioenergetyce Lowena pracują nad odblokowaniem i uwolnieniem nagromadzonego napięcia w ciele, co ma prowadzić do lepszego odczuwania własnego ciała, a tym samym złagodzenia objawów somatycznych, większej świadomości siebie i głębszego zrozumienia swoich emocji.

Podstawowe techniki stosowane w terapii Lowena obejmują ćwiczenia fizyczne, ale również świadome oddychanie. Pacjenci uczą się, jak prawidłowo oddychać, aby uwolnić napięcia i zwiększyć przepływ energii w ciele. Są również zachęcani do zwracania uwagi na swoje ciało, do słuchania sygnałów płynących z niego i do zrozumienia, jak ciało reaguje na różne sytuacje czy emocje. Terapeuci Lowena często stosują także delikatne manipulacje mięśni i struktur ciała, aby pomóc w uwalnianiu napięć i przywracaniu naturalnego przepływu energii. 

Terapia tańcem i ruchem

Terapia somatyczna

Terapia integracji sensorycznej

i wiele innych

PRACA Z CIAŁEM – dla kogo

 

Praca z ciałem w psychoterapii skierowana jest do każdej osoby, która chciałaby lepiej poznać siebie, swoje emocje i swoje ciało oraz poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Nawet przebyta trauma, również medyczna nie wyklucza pracy z ciałem, natomiast należy dobrać odpowiednią jej formę.

Pacjenci doświadczający somatycznych dolegliwości bez jasnej diagnozy lekarskiej, na pewno skorzystają z terapii opartej na pracy z ciałem.
 

bottom of page